Get Adobe Flash player

Teatr 1eden

Bierzmowanie

SWM Kielce

Parafia

Małe Oratorium

Orator Świętokrzyski

Wiązanka Generała

Don Bosco

Salezjanie - Kraków

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 


Teatr 1eden

Początki salezjańskiego teatru mają związek z Jasełkami, które już od wielu lat wystawiane są w kościele Świętego Krzyża w Kielcach.
Teatr „1eden” rozpoczął swoją działalność w 2005 roku. Pierwszym przedstawieniem zrealizowanym przez Pawła Grzesika - reżysera był spektakl „Stróżu mój” oparty na jego autorskiej sztuce pod tym samym tytułem. Premiera spektaklu miała miejsce w Krakowie podczas święta Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego Savionalia 2006. Ów spektakl był wystawiany także w ramach uroczystości odsłonięcia pomnika  Homo Homini
1 września 2006 roku. Przedstawienie zaprezentowano wówczas w Kieleckim Centrum Kultury.
W latach 2005/2006  istniały dwie grupy teatru 1eden, które prowadzili Paweł Kumięga, aktor Teatru Żeromskiego i Paweł Grzesik. Owocem pracy Pawła Kumięgi był happening teatralny zrealizowany na ulicy Sienkiewicza.
W 2006 r. z okazji Dni walki z ubóstwem Teatr 1eden wziął udział w happeningu, który odbył się w Galerii Echo we współpracy z organizacją ATD Czwarty świat.
W 2007 r. w  ramach uroczystości  „Don Bosco Inspiration” w KCK pokazano dwa spektakle w reżyserii Pawła Grzesika: „Śpiochy ”i  „Bajki”. Ostatni pokazano także podczas Savionaliów 2007 roku. W ramach projektu z UM Kielce „W przestrzeni piękna” Teatr 1eden przygotował sztukę „Jabłoń”. Premiera przedstawienia odbyła się w Oratorium. Spektakl wystawiany był między innymi w więzieniu na Piaskach i w czasie Savionaliów 2008.
Oratorium zrealizowało również dwa projekty europejskie dotyczące teatru. Pierwszy w ramach programu Młodzież trwał od 4.05.07-16.05.07. Owocem pracy młodzieży z Litwy, Włoch Węgier i Polski był spektakl „Życie” w reżyserii Pawła Grzesika. Wystawiono go 14 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Projekt „Teatr – droga do harmonii” zrealizowany przez Oratorium Świętokrzyskie Agencja Narodowa w Warszawie uznała za wzorcowy i w swoim Raporcie Rocznym z 2007 r. prezentuje go jako przykład wzorcowego projektu.
Drugi w ramach Inicjatyw młodzieżowych trwał od 1.02-1.07.07. Owocem pracy młodzieży przynależącej do Teatru 1eden był spektakl „Jabłoń” w reżyserii Pawła Grzesika. Premiera sztuki miała miejsce w Oratorium, pokazano ją również  w ramach Savionaliów 2008.
22, 24 luty 2008r. w ramach obchodów Jana Dzień Dobry Teatr 1eden pokazał sztukę na podstawie dzieła Sławomira Mrożka  „Tygrys ludojad w łazience” w reżyserii Pawła Grzesika.
Na zakończenie roku oratoryjnego 2008 teatr pokazał sztukę „Noc świętojańska” w reżyserii Zuzanny Ferenc - Warchałowskiej.
19 września 2008  ramach XVI Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej teatr 1eden wystawił sztukę na hali sportowej przy ul. Żytniej w reżyserii Zuzanny Warchałowskiej.
W lutym 2009 r. w ramach uroczystości Świętego Jana Bosko wystawiono dwie sztuki teatralne. Pierwsza „Rut” w reżyserii Zuzanny Warchałowskiej, druga „Tekst to pretekst” w reżyserii Magdy Jarek.
Od siedmiu lat Teatr 1EDEN znajduje się pod artystyczną opieką Magdaleny Jarek, absolwentki krakowskiego L' art STUDIO i Warszawskiej Akademii Teatralnej. W ciągu X – lecia istnienia teatru zrealizowano następujące spektakle m.in.: S. Mrożka, „Moje serce jest w tym kamyku” N. Chriestena, „Oskara i Pani Różę” E. E. Schmitt, „Groch z Kapustą”- bajki Brzechwy, Tuwima i Gałczyńskiego, „Apetyt na czereśnie” A. Osieckiej, „Lalki” Michała Zdunika czy wreszcie „Komedię” S. Becketta. Zespół aktorski teatru tworzą licealiści i studenci. Teatr brał udział w licznych projektach i przeglądach form teatralnych, m. in. w 2009 roku wyróżniony został Nagrodą Prezydenta Miasta Kielce, a z początkiem 2014 roku doczekał się młodszego następcy - dziecięcego Teatru 1EDYNECZKI.

Nasze spektakle: